W dniu 8 czerwca 2013 roku, przy pięknej pogodzie, na terenie przystani żeglarskiej przy ul. Rybaki w Płocku, odbyły się uroczystości 50-lecia istnienia szacownego i zasłużonego dla rozwoju żeglarstwa na Mazowszu i w Polsce Oddziału Żeglarsko-Motorowodnego PTTK Morka.

W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście w osobach:

-Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika,

-Starosty Płockiego Michała Boszko,

-Prezydenta Miasta Andrzeja Nowakowskiego,

-Dyrektora Centrum Turystyki Wodnej PTTK Wojciecha Skóry,

-Sekretarza Generalnego PZŻ Zbigniewa Stosio,

-Komandorów zaprzyjaźnionych klubów żeglarskich, członków Oddziału Morka, mieszkańców Płocka oraz sympatyków żeglarstwa i turystyki wodnej.

Jako, że 50 lat istnienia to czas dobrych i złych chwil, to wiele przedsięwzięć o których było głośno     i które zapisały się w annałach nie tylko płockiego żeglarstwa, to wreszcie dorobek w postaci terenu klubowego, hangaru i pomostów. To także rodzinna pasja już trzech pokoleń klubowiczów pielęgnujących tradycje i zwyczaje związane z żeglarstwem. To wspaniały przykład historii  i działalności w strukturach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Uroczystość obchodów rozpoczęła się od odsłonięcia granitowego głazu z pamiątkową tablicę upamiętniającą 50 lecie Oddziału Morka, a dotychczasowy dorobek, historia oddziału i miejsca gdzie się znajduję, nie mogły pozostać niezauważone i nie nagrodzone. A jak powiedział Marszałek Województwa Mazowieckiego A. Struzik wręczając Prezesowi Oddziału Morka Kol. Andrzejowi Jodełce medal i dyplom PRO MAZOVIA –

„Woda to niebezpieczny żywioł, jednakże poprzez żeglowanie oraz uprawianie sportów wodnych człowiek przełamuje lęki i obawy, poznaje siłę swojego charakteru. Dzięki działalności Klubu „Morka” miłośnicy żeglarstwa nie tylko mają szansę wyczynowo uprawiać sporty wodne, ale również zyskują możliwość rozwijania swojej pasji, poznawania ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach oraz odkrywania wielu pięknych zakątków przyrody”.

W podobnym tonie o działalności, historii i ludziach tworzących kronikę Morki wypowiedział się Prezydent Miasta Płock Andrzej Nowakowski wręczając dla zasłużonych płocczan, członków Oddziału Morka, dwa medale Laude Probus. Bardzo ważnym i jakże znamiennym dla klubu był fakt otrzymania nowego dzwonu klubowego, honorującego 50 lecie klubu, z pięknym grawerem i czystym, głębokim dźwiękiem, ufundowanego przez Prezydenta Miasta.

W imieniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Złota Honorową Odznakę PTTK Kol. Andrzejowi Jodełce wręczył Dyrektor CTW PTTK Wojtek Skóra, który wyróżnił również kilku członków Klubu Żeglarskiego PTTK Morka Dyplomami Honorowymi ZG PTTK.

Reprezentujący Polski Związek Żeglarski Sekretarz Generalny Zbigniew Stosio przekazał pamiątkową statuetkę życząc jednocześnie jeszcze wielu tak udanych lat w działalności na rzecz żeglarstwa.

Tak znakomita impreza nie mogła obyć się bez regat żeglarskich, które w specyficznych warunkach-silny nurt i słaby wiatr- przez prawie godzinę uniemożliwiały przejście przez jachty linii startu. Na szczęście powiało i zwycięscy wszystkich kategorii mogli odebrać nagrody.

Dziękując za odznaczenia, wyróżnienia i upominki Prezes Oddziału PTTK Morka Kol. Andrzej Jodełka w serdecznych słowach podziękował wszystkim za udział w obchodach, szczególnie podkreślając zasługi obecnego na uroczystości Kol. Wisława Łagiewskiego, fundatora i wykonawcy jubileuszowego, pięknie ręcznie haftowanego klubowego proporca.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, czas wspólnych rozmów, wspominków i żartów   uświetniał występ zespołu szantowego, a zabawa trwała jeszcze długo po zachodzie słońca.

Zapraszam na foto relację z uroczystości na http://www.morka-plock.pl/galeria/50lecie-oficjalne/

A tak widział i opisał: Wojtek Skóra